Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2018
a za rok 42.ročník 28.6.-10.7.2019
na přání téměř všech táborníků....podesáté za sebou Termit-Doksy
 -----
40 let pořádání táborů naším klubem 1978-2018
41. sportovně-šachový tábor Doksy - Termit 2018       
29.6. - 11.7. (pá - st)

Táborový deník
Den po dni textem s programem, výsledky, fotem
(fotky - výsledky - deník)

 

Fotky den po dni 29.6.- NOVÉ 11.7.   (Pokud by po vás chtělo přihlášení, funguje vždy v anonymním režimu Ctrl+Shift+N)
Foto: Foťákem (datumovka v obrázku) Michal Sliva, Richard Sliva, 11.7. vyhodnocení Toník Růžička.  Fotky mobilem (bez datumovky) Pavel Chrz. Uložní do systému zpracoval : Richard Sliva.

Seznam účastníků, skupiny na trénink

Hlavní turnaje (od 2.7. do 9.7.): Áčková "Elitní" skupina jen trénink a analytické partie na probraná témata. Matěj Hurtíék, Štěpán Dolanský a Honza Václavík byli nejaktivnější, Franta Sysel překvapil, avšak i další se snažili - Filip Dolanský, Martin Polák, Tomáš Sichrovský a Honza Toman. 

Výsledky hlavních turnajů B,C,D skupin:  talenti    , naděje  , nejmladší

Šach. úlohy - v celotáborové dlouhodobé soutěži nejlepší:  Matěj Hurtík (A-úlohy), Franta Mrkvan a Jakub Křelina (B).
Test koncovek, kombinací, paměti:  skupina talent: 1.-2 místo Jan Křelina, Franta Mrkvan (20 z 22). 

Celotáborový turnaj  v rapid šachu (2 kola 2.7. večer, 3.-9.kolo 3.7. dopoledne). 
Celkové pořadí  proklikem. Z celkového pořadí - Mladší žáci: 1. Filip Dolenský (i celkový vítěz), 2. Filip Sichrovský, 3. Jan Václavík. Dívky: 1.Nikola Kulašová, 2. Verča Štejnarová, 3. Anna Losenická. 

Celotáborová týmová olympiáda - konečné výsledky   (týmy, disciplíny, průběh)  
 (o 2. a 3.místě rozhodl lepší výsledek šachového turnaje)

Ztráty/nálezy
doplněno v enailu 14.7. o další.

DENÍK

Středa 10.7.  

Poslední den tábora, vstáváme na závěrečnou snídani, mnozí by prý ještě zůstali.

Balíme, uklízíme, fotíme se s velkými šachy na společné fotce i po týmech na sportovištích. Jako každý den švédské stoly, k obědu kuře s bramborem.

 Vyhodnocujeme soutěže, diplomy, medaile.

Drtivá většina táborníků nechce měnit  místo tábora na další rok, tak objednáno již: 28.6.-10.7. 2019. Podesáté za sebou opět Termit Doksy.

Tábor zakončen odjezdy z místa auty a společný autobusem. Přivítáním s rodiči v Ústí n.L. při výstupu z autobusu...

Přejeme všem táborníkům další krásné prázdninové zážitky.

--
Zdravotní stav před odjezdem  - Táborníci/ce letos odolní, všichni zdrávy, během pobytu bez nemocí, jen dva resp. jeden den mírné nachlazení u dvou tábornic, dvě klíšťata (zdravotnice rodiče informovala), jedno ošetření ruky ambulantně v nemocnici - táborník mohl po dvou dnech sportovat dále. Pak již jen pár  ošetřených běžných odřenin včetně odřeného kousku kůže nad okem u jednoho táborníka. 
--  

Úterý 9.7. Bojovka

 Hřeb našeho programu začíná vždy brzy ráno, před semou raní budí kapitáni své týmy a běží k rybníku pro petflašky ve vodě s úkoly, nejodvážnější plavec týmu skočí pro tu svou. Řeší šachovou úlohu i přesmyčku jména mistra světa. Po snídani má každý tým oběd na stanovišti, balíček s pečivem, ovocem, zeleninou, sýry, salámy i sladké. Pití samozřejmostí. Připravenou, koupeno, vedoucími (areál nám místo oběda dá dvojnásobnou večeři při grillování).

 Po vyřešení úloh  (logických i šachových) běží týmy po indiciích po lese, rozděleny do dvou skupinech. Indicie je zavedou do ping-ponkárny, kde obdrží další úlohy. S vyřešením dostanou mapu pokladu. Po dle obrázku běží 2,5 km na kopec, kde první najde tým Štěpána Macha skrýš s infračervenou baterkou a neviditelným nápisem. A tak ve 14.hodin šifru rozluští a pošlou sms se správným zeměpisným útvrem. Ještě dva týmy stihnou se k pokladu dostat a berou 2. a 3.místo. Naše bojovka je náročná věc a málokdy se většině týmů podaří dostat až do konce. Zbylé 3 týmy úspěšně vyřeší 3/4 hry. Pak přichází déšť (snad teprve podruhé za pobyt), někteří po cestě zmoknou. Ale po doběhu hnedrychlá sprcha v areálu a převlečební do suchého.

 Večer grillovačka, pro všechny minimálně dva steaky, někteří si jdou pro třetí, čtvrtý. Pak Emil Vlasák hraje na kytaru. Dorostenci připraví pro mladší zájece stezku odvahy.

Pondělí 8.7.

Po náročnější neděli plánovanou bojovku odkládáme na úterý, vstáváme až na snídani a dopoledne šachový trénink. Poslední, trošklu zkrácený, stihneme ještě do oběda štefety do olympiády (krátký pěh, pálka s míčkem, prolézačky, vedení míče, šachová paměť a dlouhý běh). 

Odpoledne koupání v bazénu, a zároveň super-finále ping-pongového turnaje. V super-pinpongovém finále nastoupí nejlepší z finále žáků a pak někteří vedoucí. Trenéři přeci dopadnou lépe. V play-off, ve finále, zvítězí Míchal Sliva před suverénem ze žáků i skupin super-finále Adamovi Sčasném. O třetí místo si zahrají vedoucí Richard Sliva  a Roman Burda, Ríša bere bronz.  

 Emila Vlasák a Pavel Chrz mezitím připraví na podvečer týmovou hru na agenta a bojovku na další den. Hra na agenta se líbí. A pak po večeři se dohraje semifunále  a finále florbalu.

Neděle 7.7.: "Výlet, lezení, parník a výhra mladších žáků ve florbale"

Ráno trénink  mladších ve florbale na zápas s Vodochody Teplice (starší žáci+dorost prohráli 2:7, viz pátek) z obou týmů nyní večer nastoupí ročníky 2006 a ml.

 Šachový trénink 8:45-11 h po skupinách.
Předtím 5 dorostenců ze skupiny 4. a nešachistů (šachy však hráli) přijme nabídku s Romanem Burdou z jiného tábora na šach. turnaj. Ostatní čeká trénink a výlet.

Oběd již 11:30, balíček za obě sváči, vlakem do Jestřebí. Čeká nás 2,5 km stoupání na "Holou skálu", zvanou též "Spící panna", Věděli jsme, že výstup na skálu náročnější, i po řetězech. Tři nechtějí, nenutíme, ostatní ano. Tým dělíme na dvě části, prostřídají se 2 skupiny. Navíc starší jdou za mladšími a nahoru všichni rychle vyjdou. Dolu potřeba více ostražitosti, pomalu, horolezecké pravidlo 3 bodů učíme (přesouvá se buď ruka či noha, ostatní tři končetiny na místě), a opět všichni zvládnou, vedoucí pod nimi trošku jistí, ale není potřeba.
  Dorostenci poté navrhují jít pěšky do tábora než čekat hodinu a půl na vlak, nikdo neprotestuje. Jdeme do St. Splavů (nově po mnoha letech zákaz koupání v okolí místa, kam jezdí parníky, i když plavky někteří maji), tak rychlé občerstvení a na parník jde 18 táborníků. S Ríšou Slivou chce dalších 12 pěšky do tábora kolem Mácháče, nachodí 20 km za půlden, ti co jeli parníkem, 15 km.

Určitě si mladší žáci po pozdější večeři 19:30 nechtějí nechat ujít plánovaný zápas ve florbale, na který trénovali dobrovolně vícekrát před snídaní. Skvělý zápas od 20:30h našich mladších šachistů s táborem Vodochody Teplice (3x10min, 4+1 se střídáním), ročníku 2006 a ml.  6:5 po velkém boji pro naše barvy. 0:1, 1:1 (Honza Václavík), 3:1 (oba Kuba Křelina - roč 2010!), 3:3, 4:3 (Aleš Vondra), 4:4, 5:4 (Filip Sichrovský), 5:5, 6:5 (Honza Václavík). Třetiny 3:3, 2:2, 1:0. V obraně skvěle hráli Karel Bureš, Martin Balej, chytal František Mrkvan. Na chvíli prostřídali Dalibor Andree, Aleš Hejný, Marek Hodan.

Foto bude v pondělí dopoledne z výletu, florbalu.   

Sobota 7.7. : "7 malých statečných a jeden dorostenec na stromech (lanová dráha)" 

 Ráno fotbal, florbal, dohraje se předplay-off.

 Po snídani tréninky, dohrají se hlavní šachové turnaje.

Poobědě jde 7 malých odvážných šachistů 7-10 let na lanové centrum u objektu vydat se za náročnou cestou s úvazky ve výšce 16 překážek. Zvládnou to bravurně, Nikola Kulašová, Tomáš Kulaša, Kamil Krajčo, Tonda Růžička, Jáchym Jíra, Martin Bojtár,.....,.. a doriostenec Štěpán Mach.   

 Večer se dohraje semi a finále fotbalového turnaje. Zajímavost, že zvítězí tým kapitánky Marcely Gebertové, která je koučovala, nechala hrát kluky (Jakub Štejnar a mladší žáci, skvělé výkony Jakuba, Honzy Václavíka, v bráně Karla Bureše přinesli zlato týmu).

Při sportu malé poranění Filipa v obličeji, foto chtěl dát na inet, je o.k. 

  A pak již diskotéka, aerobičky zpestřili pozváním z Ústí přeborníků v ohnivé show, kteří se představili ve 22 h. na hřišti.

Pátek 6.7.

Po táboráku vstáváme až na 8.h. na snídani, ovšem někteří mladší opět čilí o hodinu dříve, tak jsou posláni do klubovny k šachům, aby další nebudili.

Konečně zaprší, proprší noc i dopoledne, to máme tréninkový a turnajový šachový režim. Po obědě hřiště navlhlé, vyrážíme na krátký výlet:

a) Finalisti ping-pongu (5 starších, 5 mladších, 2 z nešachovky) finálový turnaj v herně stolního tenisu na 3 stolech. Pak návštěva Doks.

b) 8 zájemců z nejmladších do ZOO Berousek na zvířátka.

c) Zbylí (většina již v ZOO vloni, předloni byla) do města Doksy, podívat se, něco si koupit.

Večer v plánu sporty v areálu.  

Zápas strarších žáků a dorostu proti stekně starým tábora Vodochodů Teplice byl bojovný, soupeři měli supr brankáře, to rozhodlo, jako i efektivita střelba, 8:3 pro soupeře., Mladší, 2006, hrají v neděli večer. 

Čtvrtek 5.7.

S očekávání nejteplejšího dne táborníci jdou na sporty před snídaní, zájemci (10 mladších) již vyráží na florbal před 7.hodinou, prý chtěli i dříve :),  sporty pokračují i hodinu po snídani za zatím příjemného počasí. Posuneme šachové tréninky a turnaje na 10:30-12:55 a poté po poledním klidu ještě chvíli rozbory partií a pak "Holanské šachy".

Elitní skupina (plus další tři zájemci) mají však trénink s Jiřím Dufkem už od rána a pokračují odpoledne. Hodinu před obědem ještě se Jiří Dufek prostřídá s Emilem Vlasákem  a má trénink i ve druhé skupině u talentů.
 Jiří Dufek (navštíví vždy náš tábor na 1-2 dny) je šachový trenér, který pomáhá i velmistrům, byl i v týmu Veselina Topalova v zápase o mistra svět s Anandem.

 Večer je na programu táborák a tak jdeme na večeři dřívě v půl šesté, poté na dříví a po 20.h. zapalujeme - jako obvykle u nás, zapalují nejmladší nováčci. Výtečných z výroby Globusu na výběr špekáčků i liberečáků je dost, každý si může přidat jak chce. Na kytaru hraje Emil Vlasák, Jirka Jírek, na trubku mladší žák Tonda Rúžička. Kdo chce jít spát, odchází průběžně na budovu, ostatní mladší v 23.h., o půlnoci všichni (Doplněno ráno v pátek: ačkoliv táborníky chceme nechat spát do snídaně, 2 pokoje mladších by už po 7.h.  řádily :) , tak je posíláme do klubovny k šachům, aby kluci jiné nerušili).

Středa 4.7.

Před snídaní trénujeme florbal na zápas s vedlejším táborem. Tentokrát mladší 40 minut si zahráli, starší hráli fotbal, kdo nechtěl ani jedno tak, bedminton, přehazku.

Pokračují po tréninku hlavní šachové turnaje dopoledne tempem 30 minut plus 30 minut. 

Všichni zdrávy, faj, fanděme, aby tak bylo i přes budoucí vedra do pátku. Jen zatím jedno poranění ruky při nezaviněném pádu při sportu, ošetřeno v neocnici, 2 dny klidový režim, nic vážného. Rodiče před cestou do nemocnice i po ošetření informovány. 

Čekají nás dvě nejparnější odpoledne, tempo sportů musíme zmírnit. Táborníci tak pracují na týmové vlajce, zpívají s mikrofonem a texty karaoke a mají trošku volno. Před večeří se uskuteční plavecká štafeta do olympiády.

Na večer a zítřek přijíždí z Ústí trenér Jiří Dufek a hned má trénink s první skupinou. Ostatní se věnují sportům v areálu dle libosti.   

Úterý 3.7.

Před snídaní miísto sportování všichni úklid pokojů, přesáhlo určitou mez :), ovšem potom Jana zdravotnice pochválila všechny.

Hrálo se dopoledne 3. až poslední 9.lkolo celotáborového turnaje. Výsledky výše.  

Odpoledne běhání po lese v týmové hře na pašeráky.

 Před večeří kreslení vlejek týmůl, týmové názvy a bojové pokřiky.

 Po večeři sporty, jak kdo chtěl, florbal/foitbal/bedbinton/přehazka 

Pondělí 2.7.

Po  včerejší o dost pozdější večerce po diskotéce chceme vstávat až na 8.h. na snídani, 3 pokoje nejmladších chlapců jsou vzhůru již  před sedmou a nechtějí dál spát :).  

První dva dny se šachově trénovalo po celé dopoledne, dnes se po skupinách rozehraje turnaj (vždy po sváče od 10:45 do 12:45), předtím trénink 8:45-10:20 ve třech skupinách: Talenti, naděje, nejmladší. První elitní skupina bude mít k tréninku analytické partie k probranému z tréninku.

Po obědě náš bufet na ubytovně za marketové ceny, nějaké pamlsky a sponzorské ceny za táborové DOKSÁNKY vyhrané v soutěžích. 

Odpoledne florbal, fotbal do olympijských týmů. 

2 skupiny po třech týmech.
Po dvou utkáních každého týmu 2x5 minut před přesunem na opačný sport dlouhá přestávja s koupáním v bazénu. Při sportu jsme děti posílali máčet čapky pod sprchou bazénu.. Druhá část bude dohrána až před večeří od 17:45 hodin, přeci jen sluníčko začalo hřát příliš.  Ve stínu a kdo chce v bazénu je příjemně. Větší kluci s Michalem a Ríšou zatím připravují stoly do kluboven, aby jsme se vešli všichni (38 mladých šachistů, i našechovka hraje) na celotáborový šachový turnaj v rapidu v úterý dopoledne, začne prvním a druhým kolem dnes před večerkou.

Večer 2 kola celotáborového šachového turnaje se zkráceným časem (tzv. rapidu), v úterý pokračuje dopoledne 3. až poslední 9.kolo. 

neděle 1.7.
(doplněn text 2.7. 9:20)

7:15  Dost táborníků již sami vzhůru, ostatní vstávají na hudbu, oblíbenou táborovou písničku , "Děti ráje", dnes s nadšením, že při rozcvičce budou  sporty florbal(starší), fotbal (mladší).

Po snídani, (švédské stoly plus obden míchaná vajčka / párky) šachový program ve 4 skupinách čtyři hodiny, proložen šachovým hraním a soutěžemi.  

Odpoledne rozdělíme táborníky do dvou věkových kategorií a místa prostřídáme.

Využijeme profesionální herny stolníhe tenisu v Doksech. Na 3 stolech se odehraje po 2x2 hodinách turnaj starších (2 skup o 5 účastnících) s play-off o 1.-4.místo a páté místo. Pak mladších (4 skupiny o 4 účastnících), poté play-of o 1.-8.místo. Vše se krásně stihne, u stolů rozhodovali Emil Vlasák, Michal sliva a Jirka Jírek. 8dětí nechtělo se účastnit, 30 ano, včetně, že dnes ještě svoji skupinu dopoledne odehraje malá nešachovka.

Opačná kategorie co zrovna nehrála, tak měla půlku odpoledne s Pavlem Chrzem nácvik pro orienťák, s mapou hledat místa v lese, odhadovat vzdálenost - práce s měřítkem na mapě. A též azimut. 

Večer probíhá diskotéka s aerobičkama a táborem teplického Sčvaku.
Zapojilo se více našich dětí, pár jich nechtělo, raději prý šachy,  Emil Vlasák se jim věnoval se šachovým tréninkem.

Všechny děti zdrávy, držte palce, ať to vydrží :) 

sobota 30.6.

Ráno děti 4 pokojů již se nemohly dočkat dne, čilé byly v 6, h jeden pokoj dokonce dříve, budíček je v 7:15.

Vyběhli jsme na rozcvičku poklusem kolem pole, s přestávkami pro menší, kdy jsme si pověděli o programu dne.

Po snídani (švédské stoly, včetně čoko kuliček, smaž. vajíček, atd.) rozdělení do skupin na šachový trénink.  Probíhal do 12:45. 

Po obědě rozdělení do týmů olympiády pod vedením nejzkušejších táborníků - kapitánů, 15-17letých. A hned vyrazili do lesa po týmech, naučit se s mapou, najít kontroly a vyluštit zašifrované hádanky. Všem se podařilo, byl to však trénink, aby se naučili mladší členové týmů, nebylo na rychlost, nebylo na body.

Po večeři první olympijská disciplína, víceboj na 6 stanovištích: Na lezecké dětské stěně, vedení míče, pálkou s míčkem, ale i azimut, šachové úlohy, hádanky, zdravověda. Poté všechny týmy přešly na dráhu kolem pole a daly štafetový běh. Ráno v neděli bude první disciplína vyhodnocena. 

pátek 29.6. 

Podle plánu příjezdy do 19:30 busem z Ústí i auty z LB kraje. 37 z 38 účastníků a 6 vedoucích z 7 v místě, 1 vedoucí a 1 žák dorazí během víkendu. 

 Po rozdělení pokojů, děti si mohly vybrat, byla večeře, boloňské těstoviny s moc dobrou omáčkou,  stih sel ještě florbal, mladší do devíti a pak starší skoro do 22h.
Pak sprcha a večerka.


ročník 2018

40 let pořádání táborů naším klubem 1978-2018

41. sportovně-šachový tábor Doksy - Termit 2018 
      29.6. - 11.7. (pá - st)

 Podrobnosti k odjezdu a pobytu 
(K přečtení)

 Beinfekčnost a doplnění zdravotního stavu
(Podepsáno rodiči 29.6. odevzdejte u autobusu nebo v místě)  

  Zdravotní způsobilost od lékaře vydaná po 11.7.2017 
(Od lékaře - odevzdávejte u srazu nebo v místě)

 Propozice 

GDPR
Pořádající složka tábora ŠK Spartak Ústí n.L., IČO 44554222 se řídí:
 Pokyny pro ochranu osobních údajů  
schválených Šachovým svazem ČR (dále: ŠSČR),
které zpracoval pro ŠSČR JUDr. Jiří Navrátil, člen rozkladové komise Úřadu ochrany osobních údajů ČR

Fotoreportáže z předchozích ročníků v Doksech např.:

 39. ZDE  a 38. ZDE