Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Soutěže žáků - Grand Prix

Odkaz na Ústecký krajský šachový svaz kde naleznete kompletní výsledkové listiny, křížové tabulky a propozice jednotlivých utkání Grand prix.

Grand-Prix 2011 - 2012
Medailový závěr Grand-Prix Chomutov.
 
Závěrečným 7. turnajem byla dokončena Grand-Prix 2011-2012 v Chomutově. Obrovským úspěch zaznamenal Daniel Balín, který obsadil 3. místo mezi mladšími žáky, ačkoliv je o 2 roky mladší než největší favoriti. V juniorech Martin Vlasák v silné konkurenci vybojoval stříbro.  Bertik Pavelka skončil v mladších žácích pátý a do desítky se ještě vešel Michal Sliva 7.místem.
V hodnocení celého seriálu získal Bartik Pavelka stříbro. Alenka Vlasáková byla stříbrná mezi staršími žačkami (na snímku).
Téměř dvě desítky  našich se zúčastnili, mnozí z kroužku začátečníků a vůbec nehráli špatně, Vojta Limr a Pavel Šmíd dokonce získali 50% bodů.
 Výsledky Grand-Prix Chomutova a celkové výsledky Grand-Prix již na krajských na krajských stránkách.
Mnozí si vybojovali  postup na krajský přebor (bude uveřejněno panem J. Kalužným,předsedou komise mládeže kraje, na krajských stránkách příští týden). 
 
Děkujeme panu René Davidovi a paní Kateřině Slivové za vedení výpravy do Chomutova, maželům Pavelkovým za organizaci G-P celé sezóny a dovozů materiálu. 
 
  K celé Grand-Prix se ještě vrátíme na titulní stránce koncem příštího týdne, nyní tam necháváme z důvodu propagace Festivalu článek o této námi pořádané nejvýznamnější soutěži. Avšak ze dvou míst titulní stránky je odkaz na tento článek. 

 

 

 

Sezona 2010/2011

4 medaile zacinkaly 

Skvělé výkony našich hráčů a hráček
na GP Litoměřice

  S výbornými výsledky se vracela naše výprava z dalšího turnaje Grand Prix v Litoměřicích. Po dlouhé době naše výprava čítala přes 10 žáků, což dlouho nepamatuju...

 Na turnaj dorazila celé špička z kraje, snad jen v mladší kategorii chyběl Daniel Kadlec, který však dává přednsot jinému sportu.

 V každé kategorii jsme měli zastoupení, nejvíce v mladší kategorii, kde je také nejtvrdší konkurence. Celkovým vítězem se stal náš Venda Soukup, který uhrál skvělých 6,5 bodu ze 7. Pouze v jedné partii byl ohrožen, tu naštěstí zremízoval a v posledním kole porazil Gustu Brejníka a sám zvítězil. Pouze s jedinou prohrou skončil na bedně také Bertík Pavelka, jenž se neustále zlepšuje a pokaždé po partii hledá své chyby, aby se jich vyvaroval. Společně s ním analyzuje také Dan Balín, kterému výrazně pomáhá taťka. Danečka šachy moc baví, nedělá hrubé chyby, každý turnaj je lepší. Tentokrát skončil na skvělém  8. místě.

 Trochu zklamaná byla Eliška Kalinová, která v posledním kole prohrála a skončila "až" na 12. místě. V kategorii dívek ji přeskočila výhrou její jmenovkyně Eliška Mrišová (ta se také moc zlepšila) a skončila na 2. místě mezi dívkami. Druhá naše slečna - Alenka skončila na 4. místě mezi dívkami. Alča mi však dokázala, že by mohla být druhý Bolt, protože její sprint pro zapomenutý batoh a běh na nádraží by překonal leckteré olympijské tabulky.

 Nezklamali ani David ani Filip ani Míra, všichni uhráli po třech bodech bez kontumační výhry, což je dobré. Premiéru si odbyl náš začátečník Tomáš Frýda, který uhrál svých prvních 1,5  bodu a nebyl poslední! Na příštím turnaji určitě Tom uhraje bodů ještě více. 

 V kategorii starších žáků se dařilo Míšovi Slivovi, který skončil nakonec na pěkném 5. místě. Přesto si myslím, že oba bratři byli šťastnější z gólů, které nastříleli Údlickým během přestávek mezi koly.

 V dorostencích bojovala Verča a Dan. Přiznám se, že netuším, jak dopadli celkově (výsledky ještě v tuto dobu nejsou na netu), ale vím, že Verča mezi slečnami vybojovala bronz, čímž ji také gratulujeme.

 Turnaj má skvělé hrací prostory, to můžeme závidět po celém kraji. Chápu, že při vysokém počtu dětí, trenérů, rodičů a psů (ano i pes pro vozíčkáře) nelze udržet úplné ticho. V hracím sále byl podle mne ohromný hluk, navíc spousta rodičů analyzovala partie svých dětí mezi ostatními, kteří hráli o body.

 Samostatnou kapitolou bylo vyhlášení, které se zpozdilo o několik minut. Nic proti tomu, ale systém, jakým si děti chodily pro ceny, se mi nelíbil, a věřím, že nejsem jediný... Naše některé děti pak ani cenu nedostaly, protože jsem je musel vyhnat na vlak, abychom včas dojeli domů.  

  

Famózní výkon juniorky Verči

stříbrný Venda a zlatá Elíza

 výborní Jiřík, Michal, Míra a Alča

na 1. GP POVRLY

 16. října vypukl nový seriál turnajů Grand prix pro všechny šachisty a šachisty všech kategorií. Tradičně jsme cestovali do povrlské školy, kde celý organizační tým pod vedením M. Bürgermeistera přichystal hrací sál, bufík a time - out místnost pro trenéry a rodiče.

 Jen vyndat figurky, nezapomenout se nahlásit na registraci a vzhůru za prvními body za šachovnicí.

 Ještě nezačalo první kolo a už máme první bod, o který se postarala Alenka Vlasáková, když získala bod kontumačně. Ostatní již museli tvrdě pracovat nad čtyřiašedesáti poli. "Největší hvězdy" máme v nejmladší kategorii; hraje zde Elíza Kalinová a Venda Soukup. Jejich souboj ve druhém kole rozhodl pro sebe Vašek, ale Eliška nehrála žádné druhé housle. Oba mně pobavili, když jsem jim po partii vysvětloval "jak hrát správně", aby mi oznámili, že má myšlenka je dobrá, ale nefunguje pro 5 tahovou kombinaci...

 Turnaj nejmladších vyhrál Honza Vykouk, který porazil jak Elišku, tak i Vaška a dalších pět soupeřů. Gratuluji, pěkný výkon. Vašek nakonc stříbrný a Eliška skončila na 4. místě, ale v holkách samozřejmě 1. Oba byli určitě spokojení, ja také s jejich hrou. Nelze opomenout další bojovníky: Jirka Jírek skončil na skvělém 6. místě a mohlo to být ještě lepší, škoda posledního kola. Míra David uhrál fantastické čtyři body, což je super výsledek, trocha tréninku a bodíků bude ještě více. Alča Vlasáková uhrála celkem 2,5 bodíků, což na začátku sezony je slušný výsledek.

V kategorii starších žáků jsme měli pouze jednu "Olivku" (Michala Slivu), který nakonec skončil na 8. místě, ale byl  trošku smutný, že mu nevyšlo poslední kolo proti Honzovi Šlampovi, který skončil druhý za svým kamarádem z oddílu Ondrou Tomanem. Michal, pokud bychtěl hrát ještě lépe, musí  pravidelně trénovat.

 V kategorii juniorů jsme měli dva zástupce Dana Koláře a Verču Valterovou. Tajně jsem doufal, že by Dan mohl skončit na bedně a Verča?, aby neskončila poslední. Po skončení turnaje jsem si musel přiznat, že jsem se hluboce mýlil. Danovi hra nešla, po dvou dobrých kolech prohrál s Verčou!, jež od té doby začala hrát skvělé šachy, porážela všechny, jen na Honzu Kováře a Matěje Stránského nestačila, ale i tak obsadila fantastické 3. místo celkově a 1. místo v kategorii juniorek. Doufám, že  ji vydrží forma na MČR, aby se i její elo vydalo správným směrem.

 Děkuji všem malým a velkým bojovníkům a bojovnicím za pohodový turnaj, paní Kalinové za odvoz materiálu, Danovi za pomoc během turnaje.

Příště se jede do Chomutova, pojedete s paní Slivovou.     

 


    Bertik Pavelka poprvé v první desítce.

Desetičlenná výprava našich žáků se zúčastnila druhé Grand-prix v Chomutově. Pro kolidování s termínem mistrovství nemohl hrát vítěz prvního turnaje G-P  Vašek Soukup ani další z mistrovství. Skvěle si však vedl Bertik Pavelka, obsadil 8.místo v mladších žácích, Lukáš Vysypal byl 9. v juniorech a Míša Sliva těsně za desítkou ve starších žácích. I další naši získavaly zkušenosti. Kompletní výsledky viz http://chessuss.jinak.cz/view.php?cisloclanku=2009111501 
   O výpravu se postarala paní Kateřina Slivová.


      Vašek Soukup vyhrál Grand-Prix v Povrlech, Eliška Kalinová nejlepší mezi dívkami.

      V Povrlech se uskutečnil první turnaj série Grand-Prix. Velkého úspěchu dosáhl Vašek Soukup (roč. 2000), který vyhrál turnaj mladších žáků mezi čtyřmi desítkami konkurentů. Eliška Kalinová vyhrála mezi dívkami. Děkujeme paní Kateřině Slivové, která se postarala o výpravu.
   Podrobnosti zpracujeme o víkendu.
Výsledky : http://chessuss.jinak.cz/showpage.php?name=povrly10 . Článek  krajské komise : http://chessuss.jinak.cz .


2009-10

---

2008-09


Eliška a její Teddy

Jak prohrát v osmi tazích?

Když ženy vládnou šachu...

 Jestli jsem si naivně myslel, že na o turnaj konající se během jarních prázdni, nebude zájem, tak na nádraží se mi sešla zatím nejpočetnější výprava (6 dětí + paní Kalinová, já a Teddy). O posledně jmenovaném jsem neměl ani potuchu, teprve když Elis usedla v 1. kole proti Vašíkovi Soukupovi, a v ručičkách pevně svírala svého Teddyho. Teddy je medvídek (ve skutečnosti se jmenuje jinak). A Teddy není obyčejná čtyřnohá šelma. Hypnotizuje soupeře, aby na chvíli nedával pozor, zvláště ve chvílích, kdy Eliška nastrahuje léčky. Nevinná oběť je vlákána do pasti, nic netuší, a když prohlédne, je pozdě.  Tak to poznal Václav
i Jirka. Petr se statečně bil na jiných šachovnicích.

 Elišce se povedlo být nejlepší mezi všemi dívkami, rozumějte mezi všemi Eliškami, neboť žádné jiné jméno se ve startovní listině neobjevilo. Pochválit musím i Petra, je vidět, že si přehrává partie a šachy ho baví. Občas to chce přemýšlet poněkud jednodušeji a nehledat "kámen mudrců". Vaškovi to moc nešlo, Jirka se toho dne za šachovnicí nenašel. Tak snad příště...

 Kdo věděl, že na turnaj pojedou i dvojčata Slivovi, tak ten si může otevřít věšteckou dílnu (mimo maminky obou bartrů, pochopitelně). Jeden z dvojčat se chlubil drátem v ruce, to víte, volejbal je nebezpečný sport. Kluci nehráli špatně, ale prohrát v osmi tazích je ostudné a hloupé. Myslím, že autor tohoto neslavného postupu si dá příště setsakramentsky bacha na podobné partie.

 Ač v dorostencích jsme neměli nikoho, přece jenom jsem poočku sledoval, jak se hráči (a hráčka) perou o vítězství. Vyhrála Helena Grussová ziskem 6,5b ze 7, což jistě hovoří za vše.  


Skvělí začátečníci
Venda Soukup a Míša Sliva výborní
1. místo naší Pavlíny Mildrenové
V sobotu se usktečnil další turnaj seriálu mládeže GP- až v dalekém Klášterci, kam nejezdí moc žáků, protože se brzy vstává... Tentokrát nás jelo mnoho, všechny kategorie jsme pokryli. Byl jsem zvědav na naše nové začátečníčky, na kluky Sliváky a také, jak dorostenci+ kyně se porvou s ostrou konkurencí. Vzhůru do boje! Na 125!!! šachistů bojovalo v sedmi kolech o celkové vítězství ve své kategorii. Naši hráči a hráčky se rozhodně neztratili.
V kategorii mladších žáků se skvělě předvedl Venda Soukup, který jediný uhrál 4,5b a skončil na suprovém 12. místě. Jirka Jírek ani Vláďa Horáček nezklamali, jejich výkon je velmi dobrý. Skvěle se uvedly naši nej. Na prvním turnaji uhrála Eliška Kallinová 3b, Péťa Goč 2,5b a David Žižka 1,5b. Všechny musím pochválit, protože hráli pomalu, přemýšleli nad každým tahem.
Kategorie starších žáků měla být opět snadnou kořistí pro Míru Korschnera (ano to je náš hráč Áčka), ale tentokrát přijela konkurence z Prahy. Vítězem se však stal hráč Sokola Údlice Honza Kovář, který už delší dobu ukazuje, že to s figurkami umí.
A jak si vedli naši borci a borkyně? 4,5b a stejné místo jako V. Soukup v mladších obsadil Míša Sliva, když v posledním kole remízoval s nebezpečným Ta Van Duyem (ten rád hraje s Olivkami, protože je často skompotuje), ale ani jeden z nich nebyl z plichty nadšen. Bráška Ríša měl jen o půl bodu méně, celkem 16. V opli poražených skončili Karel Glasl a Veronika Valterová, každý z nich získal 2b, což je hluboko pod jejichj možnosti. Pochválit musím naši další dívku Barušku Černílovou, sice neuhrála ani bod, ale Barča hraje šachy ani né měsíc, ale protože je starší, musí hrát tuto kategorii. Příště to bude l určitě lepší.
Zlatá medaile pro naši dorostenkyni Pavlínu je pro ni velkým zadostiučiněním. Pavla k do klubu nám přišla v polovině prosince, že by chtěla hrát šach v nějakém oddíle. Od té chvíle nevynechala jediný pátek na Spartaku a poctivě trénuje a dělá obrovské pokroky. Škoda je, že v příští sezóně už bude moci hrát jen za dospělé. Ostatní velké kluky hodnotit nebudu, oni sami vědí, že jejich výkon není zrovna nejlepší, a třebaže nechci dělat ukavpené závěry, mám pocit, že Pavla vás bude za rok (pokud nebude trénovat) hravě porážet a nebude chtít s vámu hrát...

Začala nový seriál Grand Prix!

Vzhůru do Povrlů. Zajímavé šachové bitvy. Spolek ruských maminek.

    Víte, který seriál je nejdelší? Že by Pojišťovna štěstí nebo Ulice nebo Ordinace... Ale kdeže, nejdelší je seriál turnajů Grand Prix, jenž právě v sobotu v Povrlech odstartoval sezónu 2007/ 2008. Však také náš oddíl poslal do prvního turnaje série celkem osmnáct borců a dva vedoucí a tři východoslovanské maminky (pí Kaplanová, Kolářová a Rodzik), které na turnaji založily Spolek ruských maminek - tak to vymyslela Galina Kolářová.

    Nevím, zda si naši borci a dvě borkyně uvědomili, že zase o něco vyrostli, a tak se všichni, až na Mildu Podolského (skončil na pěkném 15. místě), přesunuli do kategorie "STARŠÍ ŽÁCI". Tento přesun není nikdy jednoduchý, ale většina hráčů se s tím srovnala celkem dobře. Nejlepším naším hráčem se stal Dan Kolář, který se zakousl do bramborové medaile. Mě nejvíce potěšil svou hrou Honza Mikeš, který dokázal ustát mnohem horší pozice. Honza ukazuje, že má v sobě velký šachový talent. Výborně hráli i bři Sliváci, jen někdy až příliš rychle. Své grandpriovské zkušenosti uplatnil Míša Artazov.

    Rád bych se zastavil u našich dívek. Verča výborně začala, v prvním kole smetla Michala Rozšafného z Mostu, aby v posledním kole s dámou navíc, ji odevzdala zpět bez náhrady. Trenér Karel Ederer se jen marně rozčiloval. Druhou naši slečnu - Janinu Rodzik - možná neznáte, protože k nám do oddílu přišla čerstvě na podzim. Janina je z Moldávie, kde navštěvovala školu, kde měla šachy 12 hodin týdně!! Šachově jí to moc nešlo, ale šachům rozumí. A nejen šachům, i češtině! Česko - rusko se s ní domluvím i já, a to moje ruština se skládá asi tak z deseti slov.

    Neměli bychom zapomenout na naše dorostence, vždyť také bojovali ve své kategorii. Tentokrát ale úplně shořeli a obsadili až samotný chvost tabulky. Nevadí, nemůže se vždycky dařit.

     Jako tradičně bych zde chtěl poděkovat všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na turnaji i kolem něj. Pavel Chrz zajistil doprovod a materiál, Karel a Galina mi pomohli s dětmi. Děkuji 

    

     


Výbuch supernovy Veroniky

 skvělý Martin Vlasák

a

noví neohrožení bojovníci v GP

 Poslední turnaj seriálu Grand Prix míří tradičně do Chomutova, kde se každý ročník hodnotí celý seriál turnajů. Ani letošek nebyl vyjímkou.

 Po dlouhé době měla výprava Spartaku přes 20 dětí (nezapočítávejte do toho vedoucí), takže bylo veselo. Nevím, který blb (lepší slovo se sem nehodí) vymyslel, rušit přímý vlak do Chomutova, a proto se v Mostě přestupuje (máte necelé 3 min) do kodrcálku, ve kterém není normálně k hnutí... 

 S sebou jsme měli i nové naše členy Vendu Soukupa, Ariela Vargase, Vládika Horáčka,  Kristýnu Buratčuková, Věrka Hájková a Mildu Podolského. Všichni se na turnaj moc těšili, protože to byl po Festivalu první těžký turnaj. Všechny musím pochválit, hráli dobře, např. Miloš uhrál 3,5 bodu, což je skvělé, ale ani ostatní se nenechali zahanbit.

 V kategorii mladších si hodně věřili Sliváci, ale ne vše jim vyšlo, jak si představovali. 5. místo Ríši rozhodně není špatné, škoda promarněné šance s druhým Honzou Šlampou, kdy měl Ríša figuru za dva piky. Výborně naopak zahráli Jára Říha a Míša Páral. V dalším bratrovském soupeření byl starší Tomáš Jírek předstižen mladším bráškou Jiříkem.

 A co staří mazáci??? Ve starších žácích vybuchla supernova Verča, které se tentokráte vůbec nedařilo. Proč tomu tak je, ví asi jenom Verča... že by Eragon? Ale i zde jsme měli hvězdy; překvapil Chlup (Tomáš Klupsa), jenž uhrál 4,5 bodu! A pak naše perly: Kočičák-Mikešák a Vlasatice (Martin Vlasák). Oba hráli výborně, ale to, co předvedl Martin v posledním kole, se nevidí každý den. Martin hrál na 2. šachovnici s Lukášem Klementem. Bojoval o druhé až n místo. Hrála se sicilská. Soupeři sklopili hledí a pustili se do sebe bez bázně a hany. Rozhodující okamžik nastal ve chvíli, kdy měl Martin 10 minut a těžkou pozici. Martin se ale jen potutelně usmívál a pak... Prásk!!! Obětoval věž, aniž by bylo na první pohled, zda obět vychází. Lukáš Klement neměl jinou možnost, než danajaskou věž vzít. Martin útočil a soupeř se přesně bránil. Bohužel náš hráč nepokračoval v jistý moment přesně, měl méně než dvě minuty a prohrál. Ale jaká to byla proha...Bravo Martine! Nakonec skončil 6., ale nezapomeňme, že soupeř je o tři roky starší a má elo 1923, což je I.VT. Jen pro zajímavost, Martin má elo 1567, což rozhodně neodpovídá jeho výkonnosti a ukazuje na ošidnost ela.

 Jediná věc se mi na turnaji GP nelíbí: Malá ochota starat se o šachový materiál a to nemluvě o postavení a uklizení materiálu. To je výtka na vás všechny Spartakovce bez výjimky.

 Mám ještě jednu velkou a milou povinnost: DĚKUJI

Karlu Edererovi za výpomoc při cestě do Chomutova a zpět.

Panu Soukupovi za hlídání (zejména) kluků na hřišti a mimo něj, kdy s nimi hrál fotbal.

Panu Zimovi, neboť bez něho bychom nezahráli jediný tah a nevěli, kolik zbývá času na hodinách. Pan Zima nám přivezl i odvezl šachový materiál a pomáhal ho i uklízet! 

 Cesta zpět byla divoká. Takový sprint už dlouho nepamatuju, ale stihli jsme to. ALE...

 A největší ztráty turnaje? Jírkové nechali v Chomutově čapku, mikinu... To prostě nechápu, jak je tohle možné.

P.S. A já až druhý den ráno zjistil, že jsem ve spěchu nechal v Chomutovském DDM přezůvky...No comment  

 Vážení a milí čtenáři, veškeré kompletní výsledky GP jsou na krajských stránkách Ústeckého svazu. V průběhu víkendu ještě dopíšu svůj celkový pohled na letošní turnaje Grand prix a pokusím se ukázat i na (ne)šachové věci, které lze vidět během turnaje.

     


Veronika Valterová o 0,5 bodu před Michalem Artazovem! 

Chvála turnaje v Teplicích. Zlobiví Štírkové

Tomáš Jírek kuplíř a nový Casanova v Teplicích

 Druhou dubnovou tohoto roku se Spartakovská výprava vydala do nedalekých Teplic, aby se zde v blzkosti Stínadle změřil svou šachovou sílu s ostatními soupeři. V samotném turnaji jsme příliš nezářili, až na jediný meteorit - Verču Valterovou, která poprvé se dostala přes 50% bodů a získala druhé místo v kategorii dívek. Verča hrála pěkně a ještě v 5. kole byla na 5. stole jasně vyhraná, pak ale svou šanci zahodila, škoda. V posledním kole chtěl moc vyhrát Míša Artazov, aby neskončil až za Verčou,  ale dostal Tomáše Zimu, a záhy bylo po Míšových nadějích.

 A musím pochválit pořadatele, Vláďa Hadraba měl všechno o.k., i ten zapůjčený mikrofon z našeho klubu se krásně hodil. Oběd vynikající, a to pohoštění ze strany maminek... Jak správně řekla paní Stránská, do Teplic se má jezdit bez nasnídání se; zapamatujte si tuto cennou radu

 V sobotu bylo krásně a téměř všichni hráči (nepočítame - li mobilisty), hráli venku fotbal, honili se. Myslím, že v kategorii "zlobení" jsme vyhráli, zvláště díky malým Štírkům Jírkům. Žasli byste, jak malinkatým otvorem (tak 35 cm na výšku a 20 cm na šířku) v kovové konstrukci se dokáží oba kluci protáhnout. Neuvěřitelné.

 Tomáš nehrál nějaké extra šachy, a tak odněkud splašil dvě krásné mladé slečny, a už ukazoval ramena a předváděl se, ale pak přišel on - nový teplický Casanova - Tomáš Homolka. Kluci nelenili, vypůjčili si ode mne pero a kus papíru a psali slečnám dopis. Jeho obsah mi neukázali (asi se báli, že bych jim opravil chyby), ale  zabralo to. Holky se za námi plížily ještě po skončení turnaje, kdy jsme odcházeli na teplické nádraží...

 Celý rok utíká jako voda, za chvíli máme poslední turnaj Grand prix v Chomutově (13.5. NEDĚLE!!!), kde bude vyhodnocen celý letošní ročník.  


Zpravodajství o Grand-prix od Františka Nováka :

3. turnaj Grand Prix v Chlumci 6.1. 2007

Martin Vlasák na 6. místě

a

IV. VT Járy Říhy

 

 První turnaj v novém roce nás zavedl nedalekého Chlumce. Bohužel naše výprava byla oslabena neúčastí dvojčat Míši a Ríši Slivových, kteří onemocněli několik dní před začátkem turnaje.

 Výborně však kluky zastoupila další "dvojčičí" sestava; kluci Zhengovi se velmi zlepšují a včera dali o sobě velmi dobře vědět. Bohužel v posledních kolech jim došly síly, ale i tak si zahráli s takovými hráči jako je Vilém Suchý či Matyáš Kalužný. Největší radost naší výpravě udělal Jára Říha, který si podruhé uhrál IV. třídu. Gratulujume Smile. Lenka Němcová potvrdila, stejně jako malý Jiřík, že mohou hrát s těmi většími a porážet je.

 Na starší žáky jsem většinou pes, ale tentokrát pochválím i je. Verča nehraje špatně, ale chtělo by to více trénovat. Tomáš by už konečně mohl ukázat, že má mnohem navíc, než na 4 bodíky, ale i jeho hra není špatná. Největším "šachovým schizofrenikem" je Michal Artazov. U Michala si nikdy nemůžete být jisti, jak partie dopadne, protože dokáže prohrát takové pozice, že mám vždy pocit, že mi vypadnou poslední vlasy, které mi na hlavě zbyly. Ale Michal je urputný bojovník, spoustu partií zachránía vyhraje!Surprised svojí vynalézavostí a bojovností. A kdo mi uděla největší radost? Přece Martin VlasákWink, který skončil na krásném 6. místě. Prohrál jedinou partii, a to s Jirkou Bucharem, který se o výsledek strachoval celou dobu partie, kdy byl pod vytrvalým  Martinovým tlakem. Škoda, škoda. Rozhodně Martin ukázal, že trénink ve Frýdku - Místku mu jen a jen prospěl 

 V dorostencích hájil naše barvy Jakub Kumžák, který si odvedl své.


2. turnaj Grand prix v Chomutově 17.11. 2006

Stříbrná Oliva na trůně, splněná III. VT Lukášova a nový kluk Verči ValterovéEmbarassed

Milí šachoví přátelé,

   vítejte u další série článku z turnajů Grand Prix, kterými bych vás opět  rád provázel na cestě úspěchy našich žáků.

   V pátek 17. listopadu byl na pořadu druhý turnaj seriálu Grand Prix, jenž nás zavedl až do Chomutova, kam se sjíždí pravidelně nejvíce účastníků. Letošní Podzimní turnaj nebyl výjimkou, ba naopak počet účastníků se blížil k magické hranici 150 hráčů a hráček. A nezapomeňte na realizační tým každého hráče (trenér, rodič....)

   Výprava našeho oddílu dosáhla 20 dětí (včetně Vaška Knížete) o které společně bděli pí Artazovová, Kolářová a p.Novák. Naštěstí nemuseli řešit žádné kázeňské nedostatky, takže jejich role byla "formální"... Jenže nebýt paní Kolářové, tak by nám odjela taška ze šachovým materiálem až do konečné stanice (Cheb), protože dva naši největší kluci (nejmenovaní Jakub a Zdeněk) ji ve vlaku prostě zapomněli.  Málem jsem dostal infakrtYell.

   Naštěstí byla taška zachráněna a turnaj v Chomutově mohl začít. Turnaj byl nesmírně náročný. V mladší kategorii je obrovská konkurence; Šlampa, Kalužný z Údlic, Suchý, Mazur z Mostu, Hadraba z Povrlů a naše dvojčata kluci Slivovi. Co jméno, to dnes už pan hráč. Vítězství obhajoval Honza Šlampa z Údlic, kterému se to nakonec podařilo a jeho vítězství 7 bodů ze sedmi možných mluví za vše. Druhý zazářil náš Ríša Sliva, který prohrál v předposledním kole s figurou více právě s pozdějším vítězem. Škoda škoda, Ríša mohl vyhrát..., ale  i tak hrál velmi dobře. Druhá "Oliva" (Michal S.) Wink nehrál vůbec špatně, jenže soupeři byli prostě tentokráte o něco lepší. Když už probírám dvjočata je nutno pochválit kluky Zhengovy, kteří jsou turnaj od turnaje lepší a lepší. Benjamínkem naši výpravy byl malý Jirka Jírek (roč. 2000), který třikrát donutil své soupeře sklonit krále před jeho šachovým uměním. Dokonce předběhl svého staršího bratra Tomáše, který získal 2,5 bodu a vyhrával především magicové souboje. Velmi mile překvapil Jára Říha, který na svém prvním grand prix získla 4 body. Gratuluji!Smile

   Ve starší kategorii hráli dva naši borci, co postoupili na MČech, Honza Mikeš a Martin Vlasák. Honza hrál dobrovolně těžší kategorii (věkově patří do menších). Oba dopadli naprosto shodně a skončili na výborném 24. místě. Řeknete si, co je na tom výborného, být až 24., ale v této kategorii hrají hráči o tři roky starší než kluci. Od nás například Tomáš Zima, který uhrál o půl bodu více než oba jmenovaní hráči.Největší radost mi však uděla Lukáš Vysypal, který podruhé za necelé dva měsíce získal podruhé III.VT Laughing.Výborně Lukáši!!! A to chodí necelý rok do kroužku.

   Hlavní otázkou v této kategorii bylo, zda vítězství obhájí Míra Korschner z Mostu. Míra se jen smál mé otázce, zda ho baví stále vyhrávat. Odpověděl mi, že ne. A měl pravdu. V posledním  kole "ztratil půl bod", jinak v předchozích kolech si se soupeři hrál jako kočka s myší.

   Ale co to? V posledním kole na druhém stole hraje náš Dan Kolář, který prohrál jedinou partii. Hraje s mosteckým Jakubem Tůmou. Toho dlouho neporazil. Dan je před partií celkově druhý. Partie je napínavá, ale moc toho nevidí Galina (maminka Dana) ani já, protože Dan si nepřál, aby ho kdokoli rušil. Dan útočí. Bum. Šach, šach. Tůma se skvěle brání a přechází do lepší konccovky. Dan má ale lepší čas. Co rozhodne? Nakonec od všeho trochu. Oba soupeři hráli až na do úplného konce a závěrečný výsledek je pro oba krutý - remiz. Tento půl bod rozhodl, že Dan se propadl až na 5. místo a jeho soupeř klesl  ještě o tři příčky níž. Přemýšlím o nespravdlnosti v šachu, ale bohyně Caissa nikomu nenadržuje.

   V turnaji drostenců hráli naši tři borci. Největší šance jsme vkládali do Vaška Knížete, ale ten, jakoby se vítězství bál a raději skončil na bramborvé medaili. Jakub a Zdeněk se snažili, ale soupeři byli hodně silní. 

   Závěrem bych chtěl  moc poděkovat všem hráčům za korektní přístup k šachovým bojům, za poslušnost. Verče Valterové za to, jak se ujmula malého Jiříka a všude se s ním za ruku vodila.Surprised Děkuji Vaškovi Knížeti a oběma maminkám za pomoc při zvládání celé skupiny.

   Nelze zapomenout na vstřícné pořadatele v čele s Jiřím Kalužným, kteří opět připravili akci, na kterou budeme rádi vzpomínat.  Laughing.


7. turnaj Grand prix Chomutov 14.5. 2006

aneb

Jak ústecký Honza Mikeš k vítězství došel Smile

   Staré přísloví praví, že "všechny cesty vedou do Říma". V seriálu Grand prix však cesty Řím minuly a zamířily do jiné - slavnější mekky mladých šachistů - do Chomutova. Na závěrečný turnaj se sjela celá elita Ústeckého kraje. Všichni si chtěli vylepšit své postavení. Ti nejlepší přemýšleli a tajně snili o postupu na Přebor Čech do Jánských Lázní.

   V turnaji maldších nastoupilo našich pět statečných, kteří se rozhodli bojovat do posledního dechu. Nejlépe sehrál turna náš Honza Mikeš, když prohrál jedinou (a úplně zbytečně) partii s Matesem Kalužným. Tento malý ďáblík hrál opět skvěle, ale tentokrát mu první místo těsně uteklo. Bráchové Slivové mydlili své soupeře střelci, jezdci a dalšími šachovými potvorami, což stačilo na umístění do první desítky.

   Starší to měli o poznání těžší, odvedli si  své. Bohužel nikdo nenapodobil mladší kluky, což je jistě škoda. Možná příští rok...


6. Grand prix Teplice 8.4. 2006

   Předposlední turnajů seriálu Grand prix nás zavedl do příjemného lázeňského města. Naše výprava nechala své ostré hochy (Sliva M+R, Honza Mikeš a Martin Vlasák) doma, aby se mohli více a v klidu připravit na mezinárodní turnaj do Frýdku - Místku. Mladší žáky však výborně zastoupili další dvočata- Kája a Honza Zhengovi. Jak vidíte, již podle jména lze usoudit, že jejich očka trochu "šilhají". Hráli svůj první turnaj a každý uhrál skvělé 3 body (bez kontumační výhry!). Naši výpravu dokonce naučili několik slov čínsky např. pes je kou. 

   Víte, kdo trénuje mladé šachisty v Povrlech? Vím, zbytečně se ptám. Svěřenci pana trenéra Michala Bürgermeistera rozhodně nezklamali a obsadili vynikající příčky. Jmenovitě to byli Tomáš Hadraba a Daniel Bartoš. Rozhodně o nich ještě velm uslyšíme. Jirka Buchar by se měl začít bát, roste mu vynikající konkurence.Wink 

   Starší si udrželi svůj průměr, za povšimnutí stojí výsledek Tomáše Zimy, který uhrál 4 body. O bod méně získla Michal Artazov, ale předvedená hra poptěšila trenéra výpravy.

   Výprava rozhodně nezklamala, naši "náhradníci" se předvedli velmi dobře.


 5. Grand prix litoměřice 18. 3. 2006

 Veni vidi vici -  Martin VlasákSmile! Konečně jsme se dočkali premiérového vítězství v seriálu Grand prix. Martinu Vlasákovi se povedlo vyhrát kategorii mladších žáků, kdy získal 6,5 bodů ze 7 možných. Pokud se domníváte, že byl Martin si remízou zajišťoval první místo, tak vězte, že ne. Martin byl šťasný, že vyhrál a potvrdil si svou III. VT, která mu bude oficiálně udělena. 

 V kategorii starších velmi mile překvapil Michal Artazov, jenž porazil zkušeného matadora grand prí -  Pavla Melzera a další dobré hráče. Současně si uhrál IV.VT. a Michal se konečně dočkal.

 Pokud si prohlédnete výsledkovou listinu, zjistíte, že spousta hráčů nepřijela. Pokud by nějací škarohlídci chtěli říci, že proto jsme tak uspěli, tak vás vyvedu z omylu. Martin s Michalem byli s trenérem Michal Bürgermeisterem  na zimním táboře a už zde oba předváděli hezké šachy, a proto se domnívám, že jejich výsledky nejsou náhodné.


4. Grand Prix Klášterec nad Ohří 11.2. 2006

 Seriál turnajů GP se nám přehoupl do své druhé poloviny. V sobotu jsme jeli až do Klášterce. Společně s námi jeli i rodiče Vaška Vydry, které musím pochválit, jak Vaškovi fandili a pomohli mi dohlídnout na ostatní.

 Chtěl bych poděkovat pořadatelům v čele s Petrem Grussem, že se o nás hezky postarali a zaměstnali. Vybraní hráči (vedoucí či rodiče) sehráli turnaj v piškvorkách. Zpočátku nevinný turnaj se zvrhl v lítou seč a bojovalo se více než na šachovnicích. Turnaj vyhrála, světe div se, paní Lenka Fedorová. Spartak měl v turnaji dva své zástupce, z nichž musím vyzdvihnout výkon tatínka Václava Vydry, jenž skončil na skvělém 5. místě. Já vím, že jsem neskončil poslední...   

 Schizofrení turnaj! Naši borci (zejména mladší) předvedli pěkné výkony, ale... Na skvělém 8. místě se umístil Ríša Sliva, ale přivodil mi obrovský šok, když nevyhrál partii s dámou více!! proti pozdějšímu vítězi Matyáši Kalužnému z Údlic. Škoda, nebýt této prohry, mohl pomýšlet na medailové příčky. Martin Vlasák jel po půl roce na své první GP a vybojoval čtyři body a celkově skončil 12. Druhý z dvojčat - Michal dosáhl stejného bodového zisku jako Martin, ale horší pomocné hodnocení jej odsunulo na 16. místo. Honza Mikeš nebyl asi úplně spokojený, tentokrát ho figurky tak neposlouchaly tak, jak by si přál. Stejně tak i Tomáš Klupsa, jenž získal 3 bodíky. Chtělo by to více dávat pozor během partií. Ze skupiny trenéra Jirky Šlaje musím pochválit Standu Krále, který získal 2,5 bodu. Turnaj se nevyvedl Tomáši Jírkovi, který získal pouhé dva body, ale věřím, že další GP přinese Tomášovi více radosti. 

Starší "habáni" se opět nechali zahanbit menšími, a tak pochválím především Tomáše Zimu, který se horkotěžko dostal přes 50% bodů. Více tréniniku, Tome! Zdeněk a Vašek bojovali, ale tentokrát byli naši soupeři lepší a kluci posbírali pouhé 2 body. Ozdobou turnaje byla Helča Grussová, která se dělí o 1. místo s Jirkou Bucharem a hlavně její hra byla moc pěkná.

 V turnaji dorostenců jsme neměli zástupce a musím se přiznat, že jsem v Klášterci neviděl jedinou partii v této kategorii.


3. Grand prix Chlumec 7.1. 2006

 Na začátek nového roku jsme cestovali do Chlumce a ukázalo se, že cestovat do Chomutova vlakem, je menší zlo, než absolvovat cestu malou 11 se všemi ostatními šachovými oddíly. Přežili jsme to. Zpátky to bylo ještě horší.

 Vzestup Spartaku! Poprvé jsem se dostali do první desítky. Jmenovitě se to povedlo Honzovi Mikešovi, který skončil osmý a bratři Slivové se stihli vtěstnat do první patnácky (12. a 14. místo). Turnaj mladších byl zajímavý až do závěrečného vyhlášení, protože nebylo jasné, kdo zvítězí. První dva měli stejný počet bodů... Nakonec zvítězil ten šťasnější - Jan Šlampa - a zopakoval své vítězství z Chomutova.

Staší kategorie je pro nás zakletá. Výkony našich hráčů  nejsou dobré. Ani Dan Kolář a Pavel Melzer - zkušení matadoři se neprosadili. Znáte jméno Lukáš Vysypal? Ani nemůžete, neboť Lukáš jel na svůj první turnaj a hned třikrát vyhrál! a zanechal za sebou naše borce jako Mišu Artazova, Zdeňka Špetlíka a další.

V dorostencích obhájil Jirka Anděl skvělé třetí místo, ale konkurence zde nebyla tak silná jako v Chomnutově. 

Mladší žáci                                Starší žáci                                  Dorostenci

1. Šlampa Jan                           1. Klement Lukáš                   1. Pošmůrný Oldřich

2. Suchý Vilém                         2. Rubeš Jan                           2. Baranikov Oldřich

3. Kalužný Matyáš                   3. Tuma Jakub                         3. Anděl Jiří

8.  Mikeš Jan                         15. Kolář Daniel

12. Sliva Richard                   18. Melzer Pavel

14. Sliva Michal                     35. Vysypal Lukáš


2. Grand prix Chomutov 26.11. 2005

Druhý podnik GP se přesunul do Domu dětí a mládeže v Chomutově. Bez nadsázky si dovolím říci, že lepší GP jsem nezažil. Kdo nejel, mohl jen litovat, neboť na všechny děti včetně jejich vedoucí čekalo velké překvapení v podobě dortíků, perníků a dalších dobrot. Kdo závahal a nevzal si hned na začátku, měl smůlu, protože během 1. kola bylo vše pryč.

Turnaj se tentokráte povedl i našim barvám, Pepa Šulc obhájil své 11. místo z Povrlů, ale celkový výkon všech našich hráčů nebyl špatný. Smolařem turnaje mladších žáků se stal náš Honza Mikeš, jež se rval o přední místa. Nakonec skončil o místo za Pepou, ale nebýt jedné zbytečné prohry, mohl pomýšlet i stupně vítězů. Kdyby ale neplatí... Pochválit musím našeho malého "Květáka" (Bětku Roučovou), jež se srdnatně bila hlava nehlava. Škoda nevyužité šance, kdy s figurou méně nedala jednotahový mat.

V kategorii starších žáků pochválím pouze Jakuba Kumžáka, který jel na svůj první turnaj v životě a udělala dva body, což vůbec není špatné. 

Velké překvapení bylo 3. místo Jirky Anděla v dorostencích, který prohrál až v posledním kole a to jej odsunulo "až" na bronzovou příčku. 

Mladší žáci                                       Staší žáci                                    Dorostenci

1.Šlampa Jan                            1. Körschner Miroslav                  1. Pošmůrný Oldřich

2. Vu Viet Dung                        2. Klement Lukáš                         2. Černhous Ondřej

3. Mazur Dominik                     3. Tůma Oldřich                            3. Anděl Jiří


1. Grand prix Povrly 15.10. 2005

První turnaj letošního seriálového turnaje Grand prix nás zavedl již tradične na povrlskou půdu. Pro pořadatele (v čele s Michal Bürgermeisterem) bylo jistě dobře, že přijelo hodně hráčů. Konkurence je každým rokem větší a favorité to nemají vůbec lehké. Naši borci se těšili na své rivaly z Mostu, Teplic, Údlic a na další týmy.

Bojovalo se urputně, ale korektně ve všech kategoriích. Po zásluze zvítězili ti nejlepší. Těm, kterým se turnaj nevyvedl, mohli doufat, že uspějí na dalších turnajích Grand prix. A jak celé zápolení skončilo?

Mladší žáků               Starší žáci                              Dorostenci

1. Marcel Tilgner         1. Klemet Luká                       1. Pošmůrný Oldřich

2.Mazur Dominik         2. Buchar Jiří                           2. Kindl Jan

3. Ta Van Duy             3. Körschner Miroslav             3. Kníže Václav

11.Šulc Josef             19. Zima Tomáš                     11. Anděl Jiří